image
Grafika poglądowa dzięki firmie illbruck

Brama przemysłowa Hormann SPU F 42 seria 60 to prawdziwe cacko…

Czy brama przemysłowa może być, aż tak wszechstronna? Przekonamy się o tym w poniższym artykule.

Firma Hörmann wprowadza na rynek nową generację przemysłowych bram segmentowych, czym wyznacza całkiem nowe trendy w bramach przemysłowych i znacznie wyprzedza konkurencję. Jeśli w tym miejscu miałbym wymienić główne atuty nowej konstrukcji to na pewno była by to wyjątkowa szybkość, cichy bieg bramy, bezpieczeństwo użytkowania, w połączeniu z napędem pełna komunikacja zdalna, oraz bardzo łatwy montaż.

Dopełnieniem bram segmentowych SPU F 42 serii 60, jest nowy napęd osiowy WA500 FU, wraz ze sterowaniem 560, oraz modułem Bluetooth i interfejsem HCP, które to umożliwiają korzystanie z cyfrowych rozwiązań serwisowych i usług zdalnej konserwacji. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego napędu oraz sterowania, brama może otwierać i zamykać się z maksymalną prędkością nawet do 1m/s

Sterowanie 560

Zalety sterowania 560:

✓ Możliwość aktywacji funkcji oszczędzania energii
✓ Podświetlana klawiatura
✓ Dwa interfejsy HCP-BUS
✓ Jeden programowalny przekaźnik opcjonalny (np. złącze sygnalizacji świetlnej)
✓ Dwa wewnętrzne sterowniki czasowe
✓ Złącze na cztery fotokomórki
✓ Funkcja otwierania ½
✓ Możliwość rozszerzenia o płytkę układu sterowania sygnalizacją pasa ruchu
✓ Automatyczne przełączanie pomiędzy czasem letnim i zimowym
✓ Tryb awaryjny aktywowany przełącznikiem na klucz
✓ Programowalne wejścia wielofunkcyjne:
• Funkcje impulsowe
• Wyłączanie automatycznego zamykania
• Polecenie RWA ( centralne sterowanie)

Zalety napędu WA 500 FU:

✓ Równomierna prędkość bramy, także w przypadku prowadzenia H/V, dzięki inteligentnemu regulatorowi prędkości
✓ Funkcja łagodnego rozruchu i łagodnego zatrzymania
✓ Rozryglowanie konserwacyjne
✓ Stopień ochrony IP65 ( ochrona przed strugą wody)
✓ Prędkość:
• Ze sterowaniem 560 do 1 m/s
• Ze sterowaniem 545 do 0,5 m/s
✓ Zintegrowana przetwornica częstotliwości i płyta główna
✓ Napęd z izolacją termiczną
✓ Wbudowany enkoder AWG
✓ Napięcie przyłączeniowe jednofazowe 230V

Aplikacja BlueControl

System SmartControl jest dostępny dla wszystkich bram przemysłowych Hörmann ze sterowaniem 545 i 560 oraz wszystkich bram szybkobieżnych Hörmann.

Zalety aplikacji BlueControl:

✓ Aplikacja do uruchamiania, serwisowania i konserwacji przemysłowych bram segmentowych ze sterowaniem 545 i 560
✓ Instalacja i korzystanie z aplikacji jest bezpłatna
✓ Czytelne ustawienia w formie zwykłego tekstu
✓ Dostęp lokalny przez Bluetooth bez konieczności łączenia z internetem
✓ Funkcje oszczędzające czas:
• Łatwe skanowanie danych bramy za pomocą kodu QR
• Łatwe programowanie identycznych systemów przez przenoszenie szablonów
• Szybki przegląd wszystkich ustawień MENU
• Odczyt zdarzeń i błędów z oznaczeniem czasowym
• Szybkie przesyłanie danych sterowania w wiadomości E-mail
• Proste resetowanie licznika konserwacji


Przegląd różnic nowej konstrukcji bramy SPU F42 serii 60 do wcześniejszego modelu SPU F42 serii 50.

  1. Łuk prowadzenia o promieniu 510 mm, dzięki czemu zawsze jedna rolka znajduję się na łuku. Zakrzywiona prowadnica BR510 zapewnia płynną pracę oraz mniejsze zużycie nawet przy wysokich segmentach.


  1. Podwójna rolka DL001 zabezpiecza położenie górnego segmentu bramy. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, następuję optymalizacja ruchów bramy co skutkuję bardzo cichym domykaniem górnego segmentu.


  1. Średnica rolek wzrosła z 45 do 47 mm, przy tych samych wymiarach szyny. Ograniczenie miejsca między szyną, a rolką przyczyniło się do spokojniejszego biegu bramy. Zrezygnowano jednak z dodatkowej krawędzi w pionowej prowadnicy, dzięki czemu ułatwiło to montaż większych rolek. Zostały wydłużone osie rolek, dzięki czemu osie rolki mają jednakowa długość, bez potrzeby stosowania zawleczki. Opcjonalnie możliwe są także bardzo ciche rolki z osią i rolką z tworzywa sztucznego ( cichsze do 5 dB).


  1. W nowym modelu serii 60, idealnym zabezpieczeniem przed podważeniem bramy, jest połączenie innowacyjnej konstrukcji elementu pociągowego, wraz z muszelkową budową w dolnej oraz górnej części ościeżnicy. Zabezpieczenie występuje obustronnie.


  1. Opcjonalnie bramę można również wyposażyć w komplet zabezpieczeń przed włamaniem w klasie RC2.


  1. Opcjonalna stopa ościeżnicy z tworzywa sztucznego zapobiega rdzewieniu ościeżnicy bramy w przypadku długo utrzymującej się wilgoci.  1. Nowa elastyczna uszczelka nadproża razem z uszczelką segmentu tworzą zachodzącą na siebie parę idealnie uszczelniając górną krawędź bramy.


  1. Dzięki zastosowaniu dodatkowego wyposażenia, brama może mieć bardzo wysoką 4 klasę szczelności powietrznej.Aby uzyskać wysoką klasę szczelności wymagane są następujące elementy:

• ThermoFrame (1)
• Uszczelka nadproża (2)
• Uszczelka kątowa (3)
• Nowa uszczelka dolnej krawędzi (4), uszczelniająca także miejsce przy uszczelkach bocznych
• Elementy wypełniające (5) do przetłoczeń i krawędzi paneli  1. Dużym atutem konstrukcji bramy jest również prowadzenie dla niskiego nadproża – wymagana wysokość nadproża wynosi jedynie 200 mm. Na dodatek, to rozwiązanie nie zmniejsza nam wysokości przejazdu.

Nowa generacja przemysłowych bram segmentowych firmy Hörmann po raz pierwszy daje możliwość korzystania z usług cyfrowego serwisu i zdalnej konserwacji. Nowe sterowania 545 i 560 standardowo wyposażone są w odbiornik Bluetooth, który w połączeniu z aplikacją BlueControl umożliwia proste i szybkie skonfigurowanie bramy. Opcjonalny moduł SmartControl dodatkowo pozwala na zdalny nadzór i kontrolę statusu bramy poprzez specjalnie przeznaczony do tego portal internetowy. Duża prędkość otwierania to nie jedyna zaleta sterowania 560.


Dzięki standardowemu wyposażeniu w przekaźnik programowalny pozwala ono także na integrację z urządzeniami zewnętrznymi, jak np. lampy sygnalizacyjne. W przypadku wielopoziomowych parkingów z jednopasmowym wjazdem i wyjazdem system można poszerzyć o sterowanie pasem ruchu. W standardzie znajdują się też dwa liczniki czasowe, które umożliwiają programowanie pewnych zdarzeń w określonych przedziałach czasu. Dzięki temu np. bramy
segmentowe w dużych garażach podziemnych można zaprogramować tak, aby w okresie większego nasilenia ruchu nie zamykały się automatycznie za każdym przejeżdżającym pojazdem.


Inna możliwość to wyłączanie bramy z użytku w zakładzie produkcyjnym, np. na weekend. Do bram poruszających się ze stałą prędkością do 0,5 m/s firma Hörmann oferuje sterowanie 545. Wyposażone ono zostało w funkcję automatycznego zamykania po określonym czasie, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowane m.in. w garażach wielostanowiskowych. Sterowanie posiada funkcję oszczędzania energii, dzięki której w trybie czuwania, wraz z napędem, zużywa mniej niż 2 waty.


Nowa konstrukcja bram przemysłowych ma zastosowanie zarówno w obiektach przemysłowych, halach logistycznych, warsztatach, jak również do budownictwa indywidualnego przy niestandardowych rozwiązaniach, jak na przykład garaż na trzy samochody czy brama garażowa zlicowana z elewacją. Przy zastosowaniu nowej konstrukcji bramy Hormann, znacznie poszerzają się nam możliwości. Wszystkie zalety bram opisane w artykule sprawiają, że zdecydowanie możemy nazwać bramę Hormann SPU F42 serii 60 bramą do zadań specjalnych. Połączenie nowych opatentowanych rozwiązań wraz z innowacyjną automatyką oraz możliwością zdalnego sterowania i obsługi, zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest